Wymiana powietrza zimą

Powyższe zależności skłaniają do przemyśleń. W sezonie zimowym, gdy chcemy, a nawet musimy zminimalizować wentylację, zachodzi ona w sposób samoczynny, gdy okna są rozszczelnione. Przy temperaturach poniżej zera i silnych wiatrach dochodzi do ogromnej ucieczki ciepła z pomieszczeń. Mieszkania nadmiernie się wychładzają i co gorsza następuje ich wysuszenie.

Wymiana powietrza latem

Inną sytuację obserwujemy w sezonie letnim, gdzie proces wentylowania mieszkań zachodzi tylko podczas wietrznej pogody. Gdy nie wieje wiatr i jest ciepło, tradycyjna wentylacja zawodzi zupełnie. Wilgoć, nieprzyjemne zapachy nie są odprowadzane. Konstrukcja i budowa tradycyjnych domów (np. miejskich) była tak przemyślana, by częściowo wyrównała niesprzyjające skutki braku, czy nadmiernej niekontrolowanej wentylacji. Grube, pełne mury, wapienne tynki, drewniane okna, a przede wszystkim wysokie kondygnacje - wszystko to działała jak swoisty akumulator ciepła, zapewniając korzystny mikroklimat panujący wewnątrz domu. Szkoda tylko, że ogrzewanie takich mieszkań bywa jest bardzo nieekonomiczne.

Jak powinna prawidłowo działać wentylacja grawitacyjna?

Czy zastanawiali się Państwo, dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa tak jak powinna? Jedną z przyczyn są błędne obliczenia. Najmniejszym, dopuszczalnym wymiarem przewodu wentylacyjnego jest wymiar 14 x 14 cm w pomieszczeniach łazienek, toalet i kuchni. Ale zawsze ten przekrój trzeba obliczyć, biorąc pod uwagę wymagany strumień objętości powietrza wentylacyjnego oraz wysokość komina. Tymczasem często stosuje się standardowe rozwiązania niedostosowane do funkcji pomieszczeń. Im niższa jest wysokość komina wentylacyjnego, tym większy musi być jego przekrój zapewniając określony przepływ powietrza. Podczas obliczeń przyjmuje się, że swoją nominalną wydajność kanał będzie uzyskiwał, gdy temperatura zewnętrzna wynosi 12°C. Wraz ze wzrostem temperatury ciąg kominowy, a tym samym wydajność będzie się zmniejszać. W tabeli przedstawiono zestawienie przykładowych wysokości komina i wydajności wentylacji w zależności od przekroju kanału wentylacyjnego na podstawie normy. Murowany kanał wentylacyjny projektowany dla pomieszczenia na ostatniej kondygnacji, gdzie wysokość komina jest mała ok. 2-3 m powinien mieć wymiary 14 x 27 cm, a nie zwyczajowe 14 x 14 cm. Należy także pamiętać, że wentylacja grawitacyjna to tylko system wywiewny. Do właściwego działania konieczny jest kompensacyjny nawiew powietrza. Niegdyś zapewniała go nieszczelna stolarka, w chwili obecnej konieczne jest celowe rozszczelnienie okien przez stosowanie napowietrzaków, albo ich uchylanie. Duży wpływ na ten system ma również wiatr, i często używane są nasadki kominowe ograniczające jego oddziaływanie lub wykorzystujące go do wspomagania wentylacji.